Deney Okulu Deney Okulu

Evde yapılabilecek deneylerEvde yapılabilecek deneyler

Yaprak Saunası Deneyi

Yaprak Saunası Deneyi
Yapılma Süresi: 30 dk
Zorluk Seviyesi: Orta
Yaş Grubu: 10-14

Biz sadece ağzımızdan ve burnumuzdan nefes alırız, birkiler ise yapraklarıyla nefes alırlar. Yaprak saunası deneyimizde yaprakların yüzeyini vazelinle kaplarsak nasıl bir sonuç alırız onu göreceğiz.

Bitkilerde Solunum Nasıl Olur?

Bu solunum çeşidi gelişmiş hayvanlardaki solunum sistemine yakın olarak, en uçtaki hücresine kadar aldığı oksijeni kullanarak besinleri yakması sonucu karbondioksiti dışarı atması olayıdır. Amaçları çok farklı olmamakla birlikte enerji üretmektir. Hayvanlardan farklı olarak gerekli durumlarda oksijen ve karbondioksit kullanımına ihtiyaç duymadan solunumu gerçekleştirirler. Tahmin edildiği üzere bitkilerin fotosentez yapabilme özelliğinden dolayı karbondioksit ve oksijene ihtiyaç duymadan solunum yapabilir. Bilindiği gibi bitkilerin topraktan gerekli miktarda su almasıyla aynı şekilde havadan aldığı karbondioksiti birleştirerek karbonhidrat (şeker,nişasta) yardımıyla oksijenin üretilmesi olayıdır. Fotosentez olarak isimlendirilen bu olayda yüksek enerjiye sahip besinler dokularda depolanırken oksijenin dışarı atılmasıyla işlem tamamlanır. Dikkat edilmesi gereken konu ise fotosentezin solunum olayının tersi olduğudur. Solunumda fotosentezin aksine şeker ve nişasta karbonhidratlarının oksijenle birleştikten sonra, su ve karbondioksite ayrışması olayıdır. Bu olaylarda solunumda görülen son döngü fotosentezde görülen ilk döngüdür. Besin zinciri şeklinde mantık kuracak olursak insan ve hayvanların solunumu sonucunda açığa çıkan karbondioksit, bitkilerde fotosentez yapımının ilk aşaması için gerekli olup, aynı şekilde fotosentezde üretilen oksijen insanlar ve hayvanların kullanımına sunulur.  Fotosentez olayında ışığa ihtiyaç olduğundan sadece gündüzleri gerçekleşir.

Malzemeler:

  • 2 dal telgraf çiçeği
  • Vazelin
  • 2 0,25lt’lik boş şişe
  • Musluk suyu
  • Sıvı yağ
  • Suya dayanıklı keçeli kalem

Nasıl Yapılır?

Her iki şişeyi de suyla doldur, dallardan birinde yaprakların sadece üstünü, diğerindeyse sadece altını vazelinle iyice yağla. Her bir dalı bir şişeye yerleştir ve iki şişeye de bir kaç damla sıvı yağ koy. Her iki şişenin’de su miktarlarını şişeye işaretle.

Yalnızca yaprakların altını yağladığın dalın bulunduğu şişedeki su seviyesi düşecek.

Peki Neden?

Yaprağın alt kısmında hava boşlukları vardır. Bu boşluklar vazelin yüzünden tıkanırsa bitkide terleme gerçekleşemez.

 

İleri okuma: igamemom

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir