Deney Okulu Deney Okulu

Evde yapılabilecek deneylerEvde yapılabilecek deneyler

Kendi palangalarını yap

Kendi palangalarını yap
Yapılma Süresi: 30 dk
Zorluk Seviyesi: Orta
Yaş Grubu: 7-14

Asansörler nasıl çalışır diye hiç düşündünüz mü? Asansörler bu deneyde yapacağımız palanga benzeri sistemler kullanırlar.

Makara Nedir?

Makara üzerine zincir, halat, ip ya da çelik halatların bağlı olduğu makara, bu zincir, ip ve halatları hareket ettirmekte güç dengesi sağlayan ve kuvvetin eksenini değiştiren ilk basit makinedir. Tarihte makaralara ait ilk kanıt M.Ö. 8 yüzyılda Asur medeniyetine ait belgelerde rastlanmıştır. Makaralar, hareketli, sabit ve palangalar olmak üzere üç çeşide ayrılır.

Palanga nedir?

Az kuvvetle çok yük kaldırmak için kullanılan makara sistemi. Sabit makaraya, aynı gövdeye bağlı bir veya daha fazla hareketli makaranın ilave edilmesiyle meydana gelir. Yük, hareketli makaranın mahfazasındaki kancaya bağlıdır. Halatın bir ucu sabit makara mahfazasına diğer ucu ise önce hareketli makaralardan geçtikten sonra sabit makaralardan geçirilerek kuvvet alanına gider.

Bu sistemlerde kuvvet bölünerek yükün bir kısmının sabit makaralara taşıtılmasıyla uygulanacak kuvvet azaltılabilir. Palangalarda yükü kaldıracak kuvvet, yükün ağırlığının makara sayısına bölümü ile hesaplanır. verim ise yükün, yük yolu ile çarpımının, kuvvetin, kuvvet yolu ile çarpımına oranı ile verilir. Hareketli makara arttıkça istenmeyen sürtünme kuvvetleri verimi azaltacağından, palangalarda, yaygın olarak üç hareketli makara kullanılır.

Makaralar nerelerde kullanılır?

Makaralar eski çağlarda sıklıkla kullanılmasına rağmen günümüzde kullanıldıkları bir alan rastlanmayacak kadar azdır. Nedeni ise makaraların yaptığı bu basit işi ve daha fazlasını günümüzde artık teknolojik motorların yapıyor olmasıdır. Ancak yine de bazı eski model ürünlerde kullanılması haricinde denizcilik sektöründe, eski bir görünüm kazandırılmak istenilen yelkenli tekneleri ve ev dekorlarında da kullanılır.

 

Malzemeler

  • 1 tel elbise askısı
  • 1 boş makara
  • 2 sandalye
  • 1 süpürge sapı
  • 1 makas
  • Sicim (yaklaşık 3 metre uzunluğunda)
  • 1 kitap

Nasıl Yapılır?

Her iki tel askıyı da bükerek aç, her birine birer makara geçir ve ikisini de bükerek eski haline getir. İki sandalyeyi aralarında mesafe kalacak şekilde sırt sırta koy  ve süpürge sapını ikisinin üstüne dayayarak dengele. Süpürge sapına bir tel askı bağla. Sicimi kitabın etrafına sararak düğümle ve ucunu iki makaranın üstünden geçirerek tel askıların çizimdeki gibi birbirine bağla. Sicimin boşta kalan ucunu, kitap yerden birkaç santimetre havalanana kadar çek.

Kitap kolayca yukarı çıkacak. daha kolay hareket ettirdiğini farkedeceksin.

Peki Neden?

İki makara sana mekanik bir avantaj yaratır. Buna karşılık kitabı kaldırmak için sicimi daha uzağa çekmen gerekir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir