Deney Okulu Deney Okulu

Evde yapılabilecek deneylerEvde yapılabilecek deneyler

Kutudan telefon

Kutudan telefon
Yapılma Süresi: 30 dk
Zorluk Seviyesi: Zor
Yaş Grubu: 7-12

 
Telefon nedir?

Telefon birbirinden uzak yerlerde bulunan kişiler ve düzenekler arasında bilgi alışverişini sağlayan elektrikli ses alıp verme aygıtıdır.Telefonun çalışmasında ana ilke ağızdan çıkan ses dalgalarının önce elektrik sinyallerine çevrilmesi, bu sinyallerin çeşitli gönderme yöntemleriyle uzağa iletilmesinden sonra, bu defa da elektrik sinyallerinin yeniden kulakla duyulabilecek ses dalgalarına çevrilmesidir.

Malzemeler

  • Kapaksız 2 adet boş konserve kutusu
  • 1 çekiç
  • 1 çivi
  • 45 cm uzunluğunda ip
  • 1 oyun arkadaşı

 
Nasıl yapılır?

Teneke kutuların dibine çekiç ve çiviyle birer küçük delik açıyoruz.Her bir delikten ipin bir ucunu geçir ve uca kutunun içinde düğüm atŞimdi bir kutuyu sen al bir kutuyu oyun arkadaşın alsın.İp iyice gerilene kadar birbirinizden uzaklaşın.Arkadaşın kendi kutusunun ağzını kulağına doğru tutarken sen de kendi kutunun açık ağzına konuş.

Arkadaşının kendi telefonuna söylediklerini sen de kendi kutundan biraz cızırtılı bir şekilde de olsa duyacaksın.

Peki neden?

Kutunun içine doğru konuşulduğunda kutunun dibi salınıma geçer. Salınımlar diğer kutunun dibine kadar ip boyunca ilerler ve orada tekrar senin kulağına gelen hava salınımlarına çevrilir. Gerçek bir telefonla konuşurken ses, tel ya da telsiz üzerinden iletilebilen elektrik salınımlarına çevrilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir