Deney Okulu Deney Okulu

Evde yapılabilecek deneylerEvde yapılabilecek deneyler

Su Dalgası

Su Dalgası
Yapılma Süresi: 10 dk
Zorluk Seviyesi: Kolay
Yaş Grubu: 4-10
Kurşun kalem nedir?
Kurşun kalem, kâğıt üzerine yazı veya çizim için kullanılan, yazıcı kısmı çoğunlukla kil ve grafitten üretilen kalemdir. Tipik bir kurşun kalemde grafitin etrafı ahşap kaplıdır. Bunun yanı sıra metal veya plastik muhafazaya sahip kurşun kalemler de mevcuttur.

Grafitin nedir?

Grafit (karataş) yumuşak, yağlı, kâğıt üzerinde iz bırakan, siyah renkli katı bir maddedir. da Kurşun kalemlerin içindeki uç da, içine kil katılarak sertleştirilmiş grafit’tir. Grafitin elde edildiği başlıca yerler Sri Lanka, Sibirya, Kuzey Amerika Meksika ve Avusturya‘dır. Grafit çok yüksek sıcaklıklara dayanabilir. 

Malzemeler

  • 1 yayvan kase
  • Su
  • 1 Kurşun Kalem

Nasıl yapılır?

Kaseye su doldurulur ve suyun yüzeyi tamamen hareketsiz kalana kadar beklenir.Kurşun kalemin ucunu arka arkaya kasenin ortasına, suyun yüzeyine değdirilir.

Kurşun kalemi değdirdiğin noktadan daire şeklinde, gittikçe büyüyen dalgalar yayılacak. Bu dalgalar, dairenin merkezinden uzaklaştıkça alçalacaktır.

Peki neden?

Dalgalar bir yerden başka bir yere enerji taşır.Denizde ki dalgalar, deniz yüzeyi boyunca hareket eder ve gemileri ya da başka yüzen nesneleri yukarı kaldırır. Dalgalar enerji taşır,nesneleri yukarı-aşağı ya da sağa-sola hareket ettirir.

 

 

 

Benzer İçerikler
Parçalı renkler

Parçalı renkler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir