Deney Okulu Deney Okulu

Evde yapılabilecek deneylerEvde yapılabilecek deneyler

Bazıları Erimez ki!

Bazıları Erimez ki!
Yapılma Süresi: 10-15 dk
Zorluk Seviyesi: Orta
Yaş Grubu: 7-10

 

Kahve nedir?

Kahve, Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan bir içecektir.

Çay nedir?

Çay, çeşitli bitkilerin yapraklarının, çiçeklerinin, köklerinin, gövdelerinin, kabuklarının, tohumlarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla elde edilen bir içecek türüdür.

Kakao nedir?

Kakao, 4-8 metre boyunda çikolata yapımında kullanılan bir bitki türüdür. Doğal yetişme alanı Güney Amerika, Batı Afrika, Batı Hint adaları olmakla beraber, Tropiklerin genelinde yetiştirilmezler.

Pirinç nedir?

Buğdaygillerden, sıcak bölgelerde yetiştirilen, kökleri bol su içindeyken büyüyen, çeşitleri bulunan, değerli bir tarım bitkisi.Bu bitkinin besin olarak kullanılan, bol nişastalı tanesine pirinç denir.

Malzemeler

  • Su dolu 4 bardak(oda sıcaklığında su)
  • Kahve,Çay,Kakao,Pirinç
  • 1 kaşık


Nasıl yapılır?

İlk bardağa bir kaşık kahve,ikinci bardağa çay,üçüncü bardağa kakao,Dördüncü bardağa Pirinç koyuyoruz.Her bardaktaki suyu dikkatlice karıştırıyoruz.

Kahve,çay,kakao,pirinç görünür halde kalacaktır.Hepsi de bir süre sonra bardakların dibine çökecek ya da suyu karıştırırsan bardakta yüzecektir.

Peki neden?

Kahve, çay, kakao ve pirinç molekülleri, su moleküllerinin arasına giremez. Soğuk suda erimeyip suyun içine dağılır,süspanse olurlar.

Süspansiyon nedir?

İçinde daha katı, daha büyük parçacıklar olan sıvıya süspansiyon denir.Bu parçacıklar ayrışır ve dibe çöker.

 

 

 

 

 

 

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir