Deney Okulu Deney Okulu

Evde yapılabilecek deneylerEvde yapılabilecek deneyler

Yağlı su Deneyi

Yağlı su Deneyi
Yapılma Süresi: 10 dk
Zorluk Seviyesi: Basit
Yaş Grubu: 7-10

Zeytinyağı gibi üste çıkmak deyimini duymayan yoktur sanırız. Haksız olduğu durumlarda bile kendini haklı çıkarmak anlamına gelen bu deyimde fiziki bir kural örnek alınmıştır. Bu deyimin mecazi anlamı aslından gelir. Yani mecazi anlamının yanı sıra gerçek anlamı da doğrudur. Zeytinyağı da dahil olmak üzere tüm sıvı yağlar likit maddeyle yani sıvılarla karıştığında hızlıca yüzeye doğru çıkarlar. Yağ ve su var oldukları günden bugüne aynı savaşın içindedirler. Yağlı su ile dolu bir şişeyi hızlıca salladığınızda her iki sıvı birbirine karışsa da çok kısa bir süre sonra zeytinyağının yüzeye çıktığını görebilirsiniz. Yağlı su deneyimizde yoğunluk farkını inceleyeceğiz.

Yoğunluk farkı nedir?

Birbiri içerisinde tamamen karışmama, ayrık durma olayı yoğunluk farkından kaynaklanmaktadır. Suyun yoğunluğu yağın yoğunluğundan büyük olduğu için su dibe çöker, yağ ise suyun üstüne çıkar.

Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı su
  • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
  • Gıda boyası ya da lahana suyu
  • Kapaklı bir şişe

Nasıl Yapılır?

Suyu gıda boyası ya da kırmzı lahana suyuyla renklendir. Şişenin içinde iki yemek kaşığı renkli su ve iki yemek kaşığı yağ dök, şişenin kapağını kapa ve karışımı güzelce çalkala. Şişeyi masanın üstüne koy.

Yağ ve su çalkalarken birbirine karışsa da hareketsiz kalınca tekrar ayrışacak. Yağ, suyun üzerinde yüzecek.

Peki neden?

Yağ ve su birbirine karışır ama gerçek bir çözelti meydana getirmez. Yağ ve su ayrışır, çünkü yağ moleküllerinin kendi arasındaki çekim gücü, yağ ve su molekülleri arasında çekim gücünden daha yüksektir. Yağ suyun üstünde yüzer, çünkü daha hafiftir.

İlk akla gelen su ve yağın yoğunluklarının farklı olması olarak gözüküyor olsa da; su ve zeytinyağının birbirleri içinde çözülememesinin daha önemli sebebi su ve yağ moleküllerinin birbirlerinden oldukça farklı yapıda olmalarıdır. Genel olarak birbirine benzeyen maddeler birbiri içinde çözülürken birbirine benzemeyenler pek çözülmezler. Kimyada böyle genel (her zaman doğru değil ama çoğu zaman geçerli) bir durum vardır.

İleri okuma :childhood101

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir